E-Mailling

E-Mailling

Email Marketing Nedir?

      Elektronik posta artık günümüzde en çok tercih edilen iletişim araçlarından bir tanesi. Hepimizin kişisel veya profosyonel olarak kullandığı en az bir tane e posta hesabı var. E-mail hedef kitlesine birebir ulaşmak isteyen markalar için doğru kullanıldığında ise rakipsiz pazarlama çözümlerinin başında geliyor…

Tabii her pazarlama metodunda olduğu gibi bu aracı doğru ve verimli kullanmak belirli kurallara titizlikle uyulmasını gerektiriyor.

E-mail Marketing Nedir?

Genel olarak mesajların edef kitleye direk e-posta yoluyla gönderilmesi diyebiliriz. E-mail marketing’in markalar için en önemli avantajı maliyeti. Diğer reklam mecralarına veya internet reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında bu sistemin maliyeti yok denecek kadar az.

Avantajlarından biri de kampanya geri dönüşlerinin çok etkin bir şekilde raporlanabilmesi. Peki bu raporlama neleri kapsıyor diye soranlarınız için hemen anlatalım; Bir E-mail marketing uygulamasında, mesajların gönderiminde, mesajların kaçının kullanıcılara başarı ile ulaştığı, kaçının kullanıcılar tarafından görüntülendiği, kaç kullanıcının linkleri takip ettiği vb. bir çok bilgi detaylı bir şekilde raporlanabilir.

İzinli Pazarlama (E-mail Marketing vs Spam)

Öncelikle Email marketing kesinlikle spam değildir. Bu sistem “izinli pazarlama” çerçevesinde ele alınmalıdır. İzinli pazarlama tüketicilerin kendi istekleri doğrultusunda kendi ilgi alanlarına giren konular hakkında bilgi almaları durumunu kapsamaktadır.

Gönderim yapılacak tüketici ürünü satın aldığında veya bir kampanya ya da yarışmaya kayıt yaptırdığında (örnekler çoğaltılabilir) e mail yoluyla kendisine bilgi gönderilmesine açık bir şekilde izin vermiş olmalıdır. Bu spam ı e-mail marketingden ayıran en önemli özelliktir.

e-mail no spamSPAM Nedir? Spam gönderilerin kullanıcılara istekleri veya onayları dışında gönderilmesi durumudur. Spam yani çöp mail internet trafiğine önemli bir yük bindirmekte, kullanıcıların e posta hesaplarını gereksiz yere işgal etmektedir… Bu da zaman ve kaynakların boşa harcanması demek.

Spam e-mail marketing yapan profosyonel kuruluşların önündeki en önemli engellerden bir tanesi çünkü spam mail gönderimi yapanlar da kendilerini e-mail marketin yapıyormuşgibi göstermeye çalışıyor. Haliyle bu da ciddi şirketlerin kendi prestijlerini korumaları için extra çalışmalarını gerektiriyor. Bunun başında da e-mail marketing tecrübesi olmayanlara bu sistemi anlatmak geliyor.

Nasıl Yapılmalı, Ne Zaman Kullanılmalı?

Bir marka tarafından hedef kitleye gönderilecek olan mesaj alıcı açısından bir fırsat içermelidir. Kampanyanın tasarım aşamasında medya planlaması yapılırken bu nokta özellikle dikkate alınmalıdır. Araştırmalar gereksiz yere yapılan e-mail marketing gönderilerinin, kullanıcıların dahil oldukları mail listesinden çıkmalarına sebep olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu tip kampanyalarda doğru zamanı beklemek çok önemlidir. Fırsat ve kampanyalar net olmalıdır. Bir müşteri sürekli alışveriş yaptığı bir mağzaya artık eskisi kadar sık gitmiyorsa eski müşteriyi geri kazanmak için cazip bir alış-veriş kuponu içeren bir e mail atmak uygun bir zamandır.